Що таке психосоматика?

Психосоматика — сам термін складається з двох частин (грец. Ψυχή — душа і σῶμα — тіло).

В основі уявлень про психосоматичних захворюваннях або симптомах — лежить ідея про нерозривність психічного і тілесного. Про це писали ще давньогрецькі філософи Сократ і Платон, які вважали, що хвороби фізичні не існують окремо від хвороб душевних. Сучасна психологія і медицина так само говорять про взаємозв’язок психіки і тіла. Психосоматичні розлади мають в своїй основі психологічну складову, але при цьому, виражаються і проявляються вони через тіло. Професійна психологічна допомога у Києві надаеться спеціалістами нашого центру всім хто її потребуе. Ознайомитися з нашими послугами і фахівцями можна на сайті https://trevog-bolshe.net.

З точки зору гештальт-терапії, психосоматичний симптом — це зупинена емоція. Ми функціонуємо на кордоні «організм — навколишнє середовище», на якій ми щось отримуємо з середовища, і щось виділяємо назовні. Це не тільки їжа, але і психічний процес. Наприклад: ми відчуваємо будь-які почуття до іншої людини (не обов’язково негативні), але в силу різних особистісних особливостей не можемо ці переживання висловити (соціальні заборони, страхи, вина, сором, душевна травма і т.д.). А емоція все одно існує, вона не може зникнути без сліду. У разі хронічної неможливості висловлювати свої переживання, у нас в організмі формується постійна напруга, як правило, низької інтенсивності. Пам’ятаючи, що ми складаємося не тільки з психіки але і маємо тіло, це напруга, яке вже неможливо утримувати, наш організм доступним йому способом викидає через тіло у вигляді симптому або вже захворювання.

Які хвороби відносяться до психосоматичних?

Психолог Франц Олександр, який працює в Чиказькому університеті, свого часу досліджував і розробив «Чиказьку сімку» захворювань, в яких, психічний компонент відіграє значну роль:

— виразка шлунка і дванадцятипалої кишки;

— бронхіальна астма;

— серцево-судинні захворювання;

— нейродерміт;

— артеріальний тиск;

— захворювання щитовидної залози;

— ревматоїдний артрит.

На сьогоднішній день цей список значно розширився і продовжує рости, якщо брати до уваги неподільність психіки і тіла, постійні зміни навколишнього середовища і реакцію на це нашого організму. Його можна почати нежиттю, продовжити розладами харчової поведінки (переїдання, зайва вага, булімія, анорексія), цукровий діабет і закінчити онко-захворювання. Наприклад: хронічний стрес може викликати різні зміни в організмі людини. Тривалі образи, злість або переживання можуть спровокувати підвищене вироблення кислот для перетравлення їжі, які роз’їдають захисний шар шлунка і тонкого кишечника, тим самим утворюючи виразки. Також в результаті впливу стресів в організмі може накопичуватися зайва кількість натрію і рідин, які звужують стінки артерій, що може сприяти підвищенню артеріального тиску. Захворювання можна розглядати як психосоматичне і в разі неможливості поставити лікарський діагноз або в разі неефективності медикаментозного лікування.

Наприклад: у клієнта спостерігається риніт (нежить) під час перебування вдома, поза домом риніт слабшає. Можливі два підходи: досліджувати будинок на наявність алергену, або комплексно розглядати переживання клієнта пов’язані з перебуванням вдома і взаємовідносинами з сім’єю.

Як зрозуміти, коли потрібен психолог, а коли лікар?

Будь-яка людина має симптом або захворювання, перед тим як звернеться до психолога, повинен пройти ретельне медичне обстеження і проконсультуватися у відповідних фахівців.

Є багато психосоматичних захворювань, де без медичного втручання нічого зробити не можна. Те ж саме можна сказати про специфічний свербіж на шкірі — він може бути психосоматичних проявом проблем психологічних меж, особистісного простору або може проявлятися як наслідок занесеної інфекції, алергічної реакції. У перших двох випадках — це область роботи психолога, в третьому і четвертому — необхідна консультація дерматолога. Спочатку перевірити фізіологію, а далі вирішувати психосоматичний фактор. Психолог при роботі з різними симптомами, може направити клієнта на консультацію до фахівця відповідного профілю, для виключення або підтвердження діагнозу.

Скільки сеансів потрібно, щоб вилікувати психосоматичне захворювання?

Організм людини, і психіка в тому числі, є складною системою. Як і світ навколо нас, він сповнений протилежностей. Наскільки сильно ми бажаємо змін в кращу сторону, настільки ж сильно наш організм і психіка прагнуть до гомеостазу, тобто до підтримки свого сталості та рівноваги. Третій закон Ньютона говорить: «сила дії дорівнює силі протидії». З психікою те ж саме. Наприклад: Ви якось жили до сьогоднішнього дня — 20, 30, 40 і т.д. років. І протягом усього життя у Вас були якісь принципи, правила, опори.

Саме вони дозволили Вам дійти до психолога зі своїм питанням або проблемою. І уявіть (такого звичайно не буває) що раптом за кілька сеансів Ваше усвідомленням розширюється в рази, осяяння на кожній зустрічі … У психіки виникає питання — а як же всі мої роки до цього? Виходить що всі ніж я жив (а), не має під собою опори? Це вкрай небезпечно, тому опір змінам стільки значно. У психолога існує одне з найважливіших правил в роботі: не йти далі, ніж пускає сам клієнт. Ми працюємо з матеріалом клієнта, який він нам приносить. Відповідно, тривалість роботи з психосоматикой безпосередньо залежить від внутрішніх особливостей клієнта, від того як складається контакт з психологом, складності самого симптому. Як правило, позитивна динаміка видна вже після кількох зустрічей.

kolibrius

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наверх